Uph Host Chair 2in
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Contact store for Stock and Pricing
Special Financing Available See Details
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods | Yes |
|---|---|
| Plush upholstered seat and back with welt trim | Yes |
| Curved back for extra comfort | Yes |
| Tapered front legs | Yes |
| Upholstered with 100% Polyester | Yes |
| Cleaning Code: W | Yes |
| Seat height: 19″ | Yes |
| Seat depth: 18″ | Yes |
| Seat width: 20.5″ | Yes |
| Dimensions | 25.00″W X 26.00″D X 32.00″H |
| Weight | 26.46 lbs |
Additional information
| Weight | 52.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25 × 32 in |
| Brand |
Riverside Furniture |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Designer Espresso |
| Style |
Modern Contemporary |
| Collection |
Sariel |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
87158
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Designer Espresso, Riverside Furniture
Reviews
There are no reviews yet.